راهکارها

مرکز داده (Data Center)

امروزه مراکز داده نقشی اساسی در ساماندهی و متمرکز نمودن منابع و ظرفیت های محاسباتی یک سازمان جهت یکپارچه سازی تجهیزات، اطلاعات و برنامه های کاربردی حساس در فضایی کاملا مطمئن و دارای قابلیت گسترش دارند. بر طبق تعریف ارائه شده از جانب Renewable Energy Policy، مراکز داده یک مولفه بسیار ضروری زیرساختی است که کار پشتیبانی از اینترنت و تجارت دیجیتالی و بخشهای ارتباطات الکترونیکی را به عهده دارند و مبدا تمامی سرویس های ارائه شده در شبکه می باشند. در نتیجه تمامی سرویس های ارائه شده در آنها باید دقیق، مطابق برنامه و بدون کوچکترین وقفه ای عمل نمایند.

مرکز کنترل و مدیریت شبکه (NOC)

NOC قلب تپنده و یکی از اجرای جدا نشدنی پشتیبانی فنی زیرساخت فن آوری اطلاعات سازمانهای بزرگ است. فرآیند ها، ابزارها و نیروی انسانی پشتیبانی فنی مرکزی سازمان شما، در NOC معنی پیدا می کند. تعدادی پرسنل فنی، با شرح فعالیت ها و چارت مشخص، در داخل NOC مستقر می شوند، از ابزارهای موجود جهت مدیریت و مانیتورینگ روزمره تجهیزات و سامانه ها استفاده می کنند، و فرآیند های تدوین شده را بصورت دوره ای اجرا می نمایند. علاوه بر آن، مشکلات احتمالی را بر اساس چارچوب ها و فرآیند های شفاف و مدون، برطرف نموده، روش های ریشه ای جهت مقاومت سیستم در برابر بروز مجدد مشکل را بررسی، طراحی، اجرا و مستند سازی می نمایند.

مرکز عملیات امنیت (SOC)

امروزه مدیریت حوادث امنیتی در بسیاری از سازمان ها، کارکنان بخش IT را با چالش های اساسی مواجه ساخته است. راهکارهای امنیتی بسیار زیادی چون نرم افزارهای آنتی ویروس، دیواره آتش، سیستم های جلوگیری از نفوذ، سیستم های تشخیص نفوذ، کنترل های دسترسی، سیستم های شناسایی و دیگر راهکارهای شناخته شده ای که در سطح شبکه استفاده می شوند، همگی اطلاعات و گزارشاتی در فرمت های متفاوت ایجاد کرده که در مکان های متفاوتی ذخیره شده و برای افراد خاصی نیز ارسال می شوند.

مجازی سازی (Virtualization)

استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی، مزایای بسیاری از جمله کاهش هزینه ها، کاهش فضای فیزیکی مورد نیاز برای مرکز داده و Server Farm، استفاده بهینه از منابع موجود، انعطاف پذیری بسیار بالا و در بسیاری از مواقع، افزایش کیفیت ارائه سرویس می گردد. مزایای بی چون و چرای این تکنولوژی ها موجب شده است که امروزه اکثر سازمانها، به استفاده از تکنولوژی های مجازی ، روی آورده اند.

ذخیره سازهای مرکزی

امروزه سازمان ها جهت نگهداری اطلاعات الکترونیکی خود از ذخیره سازیهای مختلفی از هارد دیسک های داخل PC ها گرفته تا ذخیره سازیهای مرکزی با حجم چند پتابایتی استفاده می کنند. استفاده از ذخیره سازهای مرکزی، مزایای زیر را برای سازمان ایجاد خواهد کرد:

شبکه های ذخیره سازی

با توجه به رشد روز افزون استفاده از سیستمهای ذخیره ساز در سازمانها و نیاز روزافزون سرورهای سازمان جهت اتصال به سیستمهای ذخیره ساز، نیازمندی طراحی و تامین بستری مناسب جهت برقراری ارتباط بین سرورها و فضای ذخیره سازی مورد نیاز آنها، مطرح می باشد. طراحی و پیاده سازی بستری مناسب جهت ارتباطات داده ای دارای مزایای زیر می باشد: